Liepāja turpinās maksāt par bērniem arī privātajos bērnudārzos

Liepājas pašvaldība tāpat kā līdz šim turpinās maksāt par bērniem arī privātajos bērnudārzos, neskatoties uz to, ka valdība akceptējusi valsts finansiālā atbalsta pārtraukšanu privātajiem bērnudārziem un auklēm.

Savukārt attiecībā uz sertificētu privāto aukļu pakalpojumu pašvaldības deputātiem būs jālemj, kā saglabāt esošo atbalstu bērnu vecākiem, informēja Liepājas Izglītības pārvaldes vadītāja Ludmila Molčanova.

Liepājas pašvaldība bija viena no pirmajām pašvaldībām Latvijā, kas sāka īstenot principu «Nauda seko bērnam» un turpina to darīt arī pašlaik, norādīja Molčanova. Jau vairāk nekā sešus gadus, pirms vēl valsts sāka sniegt savu atbalstu, Liepājas pašvaldība maksāja par bērniem arī privātajos bērnudārzos.

Kā pastāstīja Liepājas Izglītības pārvaldes vadītāja, Liepājas pašvaldība par katru bērnu privātajā bērnudārzā maksā tieši tik, cik ir bērna uzturēšanās faktiskās izmaksas pašvaldības bērnudārzā, – vidēji 132,24 eiro mēnesī. Tā kā valsts noteiktās pirmsskolas izglītības programmas izmaksas privātajai izglītības iestādei un arī sertificētām auklēm pašlaik ir 185 eiro, tā arī sedz šo starpību par bērniem privātajos bērnudārzos.

«Arī turpmāk mēs maksāsim par bērniem privātajos bērnudārzos tāpat kā līdz šim, jo uzskatām, ka šai summai jābūt solidārai ar pašvaldības bērnudārziem. Tā ir vecāku izvēle – sūtīt savus bērnus pašvaldības vai privātajā bērnudārzā, kur bērna uzturēšanas izmaksas ir augstākas,» uzsver Molčanova.

Savukārt par sertificētu privāto aukļu pakalpojumu valsts līdz šim maksāja 142 eiro. Liepājas pašvaldība ir viena no tām pašvaldībām, kas papildus valsts līdzfinansējumam piemaksā arī savu daļu – 43 eiro. «Ja valsts finansējuma vairs nebūs, pašvaldības deputātiem būs jālemj, kā saglabāt esošo atbalstu bērnu vecākiem, kuru mazuļiem vēl nav vietas pašvaldības bērnudārzos un kuri izvēlējušies sertificētas aukles pakalpojumus,» piebilda Molčanova.

Liepājā darbojas trīs privātās pirmsskolas izglītības iestādes – privātsākumskola «Varavīksne», bērnudārzs «Saulstariņš» un «Sirsniņskola». Liepājā ir arī ap 60 sertificētas auklītes, kuru pakalpojumus izmanto aptuveni 90 bērnu vecāki.

Šogad septembrī Liepājas pašvaldības bērnudārzos no jauna uzņemti 895 bērni, kas ir lielākais uzņemto audzēkņu skaits pēdējo trīs gadu laikā. Rinda uz bērnudārzu ir samazinājusies par aptuveni simt bērniem, salīdzinot ar pērnā gada septembri. Rindas samazināšanos veicinājusi arī pagājušā gada nogalē Karostā pabeigtā bērnudārza «Pienenīte» renovācija un jaunas piebūves būvniecība, jo bērnudārzs var uzņemt vairāk bērnu.

Pašlaik rindā uz pašvaldības bērnudārziem vēl gaida ap 1400 bērnu, no kuriem vairums ir vecumā līdz pusotram gadam un uz bērnudārzu vēl nevar doties. Pašlaik vietu pirmsskolas izglītības iestādēs reāli vēl nepietiek ap 200 mazo liepājnieku. Vietu piešķiršana bērnudārzos turpināsies arī visa mācību gada laikā, jo ir bērnu vecāki, kuri atsakās no vietas bērnudārzā, pārceļas uz dzīvi ārzemēs, maina vienu bērnudārzu uz citu u.tml.

Kā ziņots, valdība vakar atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) priekšlikumu no nākamā gada pārtraukt valsts finansējuma piešķiršanu gadījumos, ja bērnam netiek nodrošināta vieta pašvaldības bērnudārzā, nododot šīs rūpes pašvaldību ziņā.